Being Nimble with Numbers
In this blog, I want to discuss one of the issues in Maths education: The focus on one method to solve problems of a particular type. The example I will use throughout is the unitary method : When you work out the cost per unit of an item. The unitary method The following illustration of the unitary method comes from a very good textbook (Lipson et. al., 2022): Students can apply this method to compare "cost per unit" when deciding which of the following to buy: Hopefully, students realise that 100g would be a good unit here, rather than feel compelled to use 1g. Using one method: The good and the bad It is a good thing to practise a method that applies in as many contexts as the unitary method does. It gives the student a strategy and enables them to master it. It also gives the teacher direction on how to teach. I am all for explicit teaching and it is difficult to teach explicitly in the absence of a repeatable method. The bad thing about emphasising one method is that i...